Ásványok ( Szerkesztés alatt)
Az ásványok nagyon fontosak cicánk egészségének szempontjából és szinte minden fiziológiai reakcióban – az enzimek termelésétől kezdve a ph – egyensúly fenntartásán a tápanyagok megfelelő felszívódásán át, az oxigén hatékony szállításáig – szerepet játszanak.
Fontosabb ásványi anyagok:
Kalcium: mennyisége kiemelt jelentőséggel bír. Ez a legfontosabb ásvány a cicádnak. Optimális mennyisége a táplálék 0.6%-a. A kalcium segíti az információ áramlását a sejtek között.
A foszfor (optimális mennyisége a táplálék 0.5%-a) és a kalcium egymáshoz viszonyított aránya (optimálisan 1:1) kulcsfontosságú. A foszfor, energiával látja el a sejteket.
Kén: az egészséges, fényes szőrzet fenntartásában játszik szerepet.
A vas (optimális napi mennyisége 80mg/testsúly-kg) a mioglobin valamint a hemoglobin előállításához kell. Az oxigén vérben való szállítását a hemoglobin, míg az izmok oxigénellátását a mioglobin biztosítja.
A cink (optimális napi mennyisége 75mg/testsúly-kg) kollagént és kreatint segít előállítani a bőrben, melyek annak rugalmasságáért felelnek. Ezen kívül szerepe van az A-vitamin szállításában és a szaporodásban.
Réz: szerepe fontos, a sötétebb árnyalatú szőrzet kialakulásánál.
A vitaminok elengedhetetlenek az anyagcsere rendes működéséhez és az állat normál ütemű fejlődéséhez. Lehetnek vízben, illetve zsírban oldódóak. Egy részük a táplálékkal kerül be, egy részüket viszont az állat szervezete állítja elő.
Vitaminok
Fontosabb vitaminok és optimális mennyiségeik:
A-vitamin: elengedhetetlen a látás és főképp a cica szemének a fény-árnyék viszonyok változásához való adaptációjához. Szintén kulcsfontosságú a szaporodásban, a fehérjeszintézis során valamint az egészséges bunda fenntartása szempontjából. A cica A-vitamin szükséglete 100 NE (Nemzetközi Egység)/testsúly-kg/ nap. Káros azonban az állatnak, ha ez a mennyiség meghaladja az 5000 NE/kg-ot.
B8-vitamin: feltétlenül szükséges az állat szőrzetének, illetve bőrének megfelelő állapotban való megőrzéséhez, valamint az idegrendszere makulátlan működéséhez.
B9-vitamin: az egészséges emésztést segíti elő valamint, a vemhesség alatt fellépő esetleges idegrendszeri elváltozások megelőzésében segít. Előmozdítja továbbá a vérszegény, emésztési problémákkal küzdő cicák állapotának a javulását.
B6-vitamin: vérképzőszervek működésében van jelentős szerepe. Hiányát megszenvedheti cicánk bőre.
B2-vitamin: az állat szőrének és bőrének egészségére van jótékony hatással.
B1-vitamin: az idegpályák fejlődési elváltozásait és egyes szívproblémákat gyógyít. A fenti B-vitaminok komplexen vannak jelen a cicád táplálékában, forrásuk pedig a hús és húsból készült eledelek.
D-vitamin: a kalcium valamint a foszfor felszívódását és beépülését segíti. Fontos, hogy ezek mennyisége a szervezetben optimális legyen, hiszen így lesznek egészségesek és erősek macskánk csontjai. Az állat napi D-vitamin szükséglete 10 NE/ testsúly-kg. A D vitaminnál is ügyelned kell a napi mennyiség betartására, hiszen nagy mennyiségtúllépés káros lehet a cicádnak.
E-vitamin: Az esetleges szabad gyökök semlegesítésében van nagy szerepe. Az állat napi E-vitamin szükséglete 2-20 NE/ testsúly-kg.
K-vitamin: hiánya vérzékenységet okozhat. Mivel a K vitamin a szükséges mennyiségben a cica bélrendszerében állítódik elő, ezért nincs megszabva napi optimális beviteli mennyiség.
PP-vitamin: az egészséges szőrzet fenntartását segíti elő.
A minőségi készítményeken, mindig fel vannak tüntetve a fenti alkotóelemek és mennyiségeik, ezért mindig olvasd el figyelmesen a csomagoláson található leírást.